chausses توافق آمریکا دونالد ترامپ بین الملل

chausses: توافق آمریکا دونالد ترامپ بین الملل آمریکا کلین کانوی رئیس جمهور آمریکا توافق هسته ای

گت بلاگز اخبار بین الملل قمار خطرناک اردوغان

“خونخواهی اردوغان از کردها با عملیات نظامی در عفرین پیچیدگی جدیدی را بر پیچیدگی‌های موجود در شمال غربی سوریه افزوده است.” 

قمار خطرناک اردوغان

قمار خطرناک اردوغان

عبارات مهم : ترکیه

“خونخواهی اردوغان از کردها با عملیات نظامی در عفرین پیچیدگی جدیدی را بر پیچیدگی های موجود در شمال غربی سوریه افزوده است.”

به گزارش ایسنا، سایمون تیسدال، تحلیلگر روزنامه گاردین با اشاره به عملیات اخیر ترکیه در عفرین نوشته است: «رئیس جمهور خود رای ترکیه با شرط بندی بر پیروزی قاطعانه علیه نیروهای کردتبار سوری، روسیه، آمریکا و حکومت بشار اسد را به چالش طلبیده است ولی این قمار خطرناک وی می تواند به زودی عواقب ناخوشایندی به همراه داشته باشد.

قمار خطرناک اردوغان

اولین تهاجم نیروهای ترکیه و ارتش آزاد سوریه روز یکشنبه در حالی شروع شد که از چند روز گذشته حملات هوایی و پرتاب خمپاره از سوی این کشور انجام می گرفت. در این میان شبه نظامیان یگان های مدافع خلق کرد سوریه اعلام کرده اند که نزدیک به ۱۰ هزار مبارز در عفرین حتی یک اینچ را هم نداده اند. آنها در حال مقاومت و دفاع از مناطق کردنشین سوریه هستند.

در سال ۲۰۱۱ بعد از اینکه جنگ سوریه شروع شد، اردوغان با تصمیم غرب مبنی بر سقوط اسد همراه شد. زمانی که داعش در سوریه و عراق ظهور پیدا کرد، ترکیه به عنوان عضو ناتو شکست خود را آینده نگری کرد. ولی از سال ۲۰۱۵ زمانی که آتش بس موجود میان ترکیه و حزب کارگران کردستان موسوم به پ.ک.ک شکسته شد، ظهور “تهدید تروریستی” کردها در سوریه و عراق به یک دغدغه بزرگ اردوغان تبدیل شدند.

“خونخواهی اردوغان از کردها با عملیات نظامی در عفرین پیچیدگی جدیدی را بر پیچیدگی‌های موجود در شمال غربی سوریه افزوده است.” 

اردوغان از کودتای شکست خورده در سال ۲۰۱۶ جهت اقناع افکار عمومی راجع به سرکوب احزاب سیاسی کردتبار که روسای ارزش در حال حاضر در زندان به سرمی برند، استفاده کرد. وی همچنین یک توافق دوفاکتو با متحدان اسد یعنی روسیه و کشور عزیزمان ایران امضا کرده و برنامه آنها راجع به سوریه را قبول کرد. در برابر آنها نیز به نخستین تهاجم بزرگ اردوغان در سوریه در سال ۲۰۱۶ رضایت دادند.

برای اردوغان و ناسیونالیست های همسو با وی ایده تاسیس یک حکومت خودمختار و مستقل کرد از شمال عراق گرفته تا استان هاتای در غرب ترکیه و همچنین قسمت هایی از جنوب شرقی این کشور همانند یک کابوس هست. جلوگیری از وقوع این کابوس تمام پرسشها دیگر را تحت الشعاع قرار می دهد. اکنون بار دیگر اردوغان وارد عمل شده است است.

همچنین یکی دیگر از پرسشها بزرگ اردوغان به غیر از مساله کردها این است که هیچ یک از بازیگران بزرگ از وی حمایت نمی کنند. چند روز گذشته او مجبور شده است است که مقاماتی را جهت جلب رضایت روسیه به مسکو بفرستد. با این حال وزارت خارجه روسیه روز یکشنبه راجع به تحولات اخیر در شمال سوریه ابراز نگرانی جدی کرد.

قمار خطرناک اردوغان

روسیه نیروهای زمینی خود را جهت جلوگیری از هرگونه درگیری تصادفی و غیرعمدی از میدان نبرد بیرون کشیده هست. با این حال هنوز روسیه کنترل حریم هوایی عفرین را در دست داشته و می تواند هر موقعی وراد عمل شود. در این میان اسد که از اردوغان خشمگین هست، ترساندن کرده است که اگر اردوغان بخواهد تا شرق سوریه، به سمت منبج که یکی دیگر از مناطق مهم تحت کنترل کردهاست پیش برود پاسخ نظامی خواهد داد.

ایران، اسد و روسیه ترجیح می دهند که به جای کنترل مناطق شمالی سوریه به وسیله داعش یا گروه های مشابه سلفی و یا شورشیان ضد حکومت اسد مانند ارتش آزاد سوریه، این مناطق به وسیله کردها کنترل شود. همچنین آنها به دنبال اجرای برنامه های خود بعد از توافق هستند و تک روی ها و رفتارهای خودسرانه اردوغان می تواند این مساله را به خطر اندازد.

“خونخواهی اردوغان از کردها با عملیات نظامی در عفرین پیچیدگی جدیدی را بر پیچیدگی‌های موجود در شمال غربی سوریه افزوده است.” 

همچنین اردوغان با دولت ترامپ راجع به این مساله دچار اختلاف شده است است ولی این نخستین بار نیست. تنش های بلندمدت میان دو کشور به دوران مبارزه ناتو علیه داعش و استفاده از پایگاه های هوایی ترکیه، تعلیق ارائه روادید به شهروندان ترکیه و همچنین مساله استرداد فتح الله گولن که به گفته آنکارا طراح مهم کودتای ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ بوده هست، بازمی گردد.

خودداری آمریکا از آخر بخشیدن به حمایت از یگان های مدافع خلق که به عنوان موثرترین متحد در مبارزه علیه داعش دیده می شوند، روابط ترکیه و آمریکا را دچار تنش کرده هست. رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا چند روز گذشته با بیانات تندی علیه ترکیه راجع به حفظ یا زیاد کردن حضور نظامی آمریکا در مناطق کردتبار سوریه سخن گفت.

قمار خطرناک اردوغان

طرح آمریکا مبنی بر آموزش نیروی امنیت مرزی متشکل از ۳۰ هزار نفر مشمول بر نیروهای دموکراتیک سوریه، رقیب ارتش آزاد سوریه، به نظر می رسد اردوغان را لبه پرتگاه قرار داده هست. سپس تیلرسون در این باره اعلام کرد که نیت واشنگتن بد درک شده است است و روز یکشنبه پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا بیانات ملایم تری بیان کردند.

اما اردوغان سخت گیر و غیر قابل انعطاف هست، درست یا غلط، اکنون وی شمال سوریه را به عنوان چالش امنیتی درجه یک ترکیه می بیند. او همچنین از کارت “تروریست های کرد” جهت انحراف افکار مخاطبان داخلی استفاده می کند. رهبر ترکیه اکنون زیاد در صحنه بین المللی منزوی شده است است ولی به نظر می رسد او به این مساله چندان اعتنایی نمی کند.»

واژه های کلیدی: ترکیه | روسیه | سوریه | کنترل | آمریکا | اردوغان | نیروهای دموکراتیک سوریه | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs