chausses توافق آمریکا دونالد ترامپ بین الملل

chausses: توافق آمریکا دونالد ترامپ بین الملل آمریکا کلین کانوی رئیس جمهور آمریکا توافق هسته ای

گت بلاگز اخبار اجتماعی تولید فقط 2 مگاوات برق از7 هزارتن پسماند پایتخت کشور عزیزمان ایران ، می

معاون محیط زیست انسانی شرکت حفاظت محیط زیست گفت:استانداردغلظت بنزن در هوا 5 قسمت در میلیارد ( PPB ) است در حالی که غلظت بنزن هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران در س

تولید فقط 2 مگاوات برق از7 هزارتن پسماند پایتخت کشور عزیزمان ایران ، می

میزان بنزن هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران سال های 89 و 90 بیش ازهزار قسمت در میلیارد بود/تولید فقط 2 مگاوات برق از7 هزارتن پسماند تهران

عبارات مهم : ایران

معاون محیط زیست انسانی شرکت حفاظت محیط زیست گفت:استانداردغلظت بنزن در هوا 5 قسمت در میلیارد ( PPB ) است در حالی که غلظت بنزن هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران در سالهای 89 و 90 بیش از هزار قسمت در میلیارد بود.

به گزارش ایرنا؛ سعید متصدی روز دوشنبه در نشست خبری افزود: در سال 92 با اندازه گیری های صورت گرفته مشخص شد انواع آلودگی های سمی در هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران وجود دارد که بنزن یکی از آنها بود.

تولید فقط 2 مگاوات برق از7 هزارتن پسماند پایتخت کشور عزیزمان ایران ، می

وی اظهار کرد: بر اساس اعلام موسسه بین المللی سرطان شناسی بنزن قطعا سرطانزا است از این رو نخستین اقدام دولت یازدهم از بین بردن بنزن از بنزین های توزیعی بود.

وی ادامه داد: دولت قبلی از سال 89 اقدام به تولید و توزیع بنزین پتروشیمی کرده بود که 50 درصد آنرا بنزن تشکیل می داد که منبع مهم آلودگی هوا بود؛ بررسی های انجام شده است درتهران نشان می دهد که میزان بنزن در هوای پایتخت بیش از 300 قسمت در میلیارد است و بعضی از نقاط به بیش از هزار قسمت در میلیارد می رسید.

معاون محیط زیست انسانی شرکت حفاظت محیط زیست گفت:استانداردغلظت بنزن در هوا 5 قسمت در میلیارد ( PPB ) است در حالی که غلظت بنزن هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران در س

متصدی تاکید کرد:با توجه به سرطانزا بودن بنزن، دولت کارها خود جهت از بین بردن این سوخت را شروع کرد، در آن وقت روزانه 10 میلیون لیتر بنزین پتروشیمی توزیع می شد که دولت یازدهم موفق به متوقف کردن تولید و توزیع آن شد و به هیچ عنوان اجازه تولید و توزیع داده نشد.

تاکنون هیچ مجوز توزیع بنزین پتروشیمی داده نشده است

وی اظهار کرد:گاها بعضی جاها درخواست می کنند که بنزین پتروشیمی تولید کنند و شرکت محیط زیست آنرا کنترل کند که اگر مشکلی داشت اجازه تولید ندهد ولی من اعلام می کنم تحت هیچ شرایطی اجازه تولید این نوع بنزین داده نمی شود و تاکنون نیز هیچ مجوزی جهت این منظور از سوی شرکت محیط زیست صادر نشده است.

متصدی تاکید کرد: در 3 سال اول فعالیت دولت، موفق به ارتقای استاندارد سوخت یورو 2 به یورو 4 شدیم و با راه اندازی پالایشگاه ‘ستاره خلیج فارس’ واردات بنزین تا حد بسیار زیادی کم کردن یافته است و تا سال 98 در سراسر کشور سوخت با استاندارد یورو 4 توزیع می شود که البته به نظر می رسد با راه اندازی ستاره خلیج فارس این نشانه سریعتر محقق شود.

تولید فقط 2 مگاوات برق از7 هزارتن پسماند پایتخت کشور عزیزمان ایران ، می

وی گفت: بنابراین دولت در توزیع سوخت استاندارد و از بین بردن سوخت نامناسب به رغم تمام تحریم ها، موفق عمل کرد و موفق به از بین بردن آلاینده ها شد و اکنون میزان غلظت بنزن در پایتخت کشور عزیزمان ایران زیر 30 قسمت در میلیارد است که با اجرای کامل طرح کهاب ( جمع آوری بخارات سوخت از تانکرها و مراکز توزیع سوخت) به حد استاندارد خواهد رسید.

وی اظهار کرد: درسازمان حفاظت محیط زیست هیچ وقت برنامه مدونی جهت آلودگی هوا جهت سراسر کشور وجود نداشت، در دوره ای برنامه ای برا هشت کلانشهر تهیه شده است بود ولی در دولت یازدهم راهکارهای کم کردن آلودگی هوا در قالب لایحه هوای پاک تهیه و به تصویب مجلس رسید که دارای 9 محور اساسی و 47 فعالیت زیرمجموعه این محورها است که از بین بردن بنزین پتروشیمی یکی از زیر مجموعه های محور سوخت بوده است.

معاون محیط زیست انسانی شرکت حفاظت محیط زیست گفت:استانداردغلظت بنزن در هوا 5 قسمت در میلیارد ( PPB ) است در حالی که غلظت بنزن هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران در س

معاون محیط زیست انسانی شرکت حفاظت محیط زیست گفت: همچنین دولت موفق به تولید گازوییل به زیر 50 PPM گوگرد شد و اکنون در تمام کلانشهرها توزیع می شود.

تولید فقط 2 مگاوات برق از7 هزارتن پسماند پایتخت کشور عزیزمان ایران ، می

کم کردن مصرف مازوت در نیروگاه ها تا زیر هشت درصد

وی گفت: سال 92 حدود 40 درصد سوخت نیروگاه های کشور مازوت بود که این میزان اکنون به زیر هشت درصد رسیده هست؛ یعنی 36 درصد کم کردن مصرف مازوت به عنوان سوخت در نیروگاه ها را داشتیم، در حالی که مازوت یکی از منابع آلاینده هوا است.

متصدی اظهار کرد: اکنون تمام نیروگاه های کلانشهرها و اطراف کلانشهرها گازسوز شده است اند و با توجه به راه اندازی بخش دیگری از پارس جنوبی امسال سوخت تمام نیروگاه ها گاز خواهد بود.

معاون محیط زیست انسانی شرکت حفاظت محیط زیست گفت: مصرف مازوت در نیروگاه ها در سال 95 حدود هشت درصد بود در حالی که قبل از سال 92 میزان مصرف تا 50 درصد بود.

وی گفت: در سالهای 86- 87 پدیده ‘مه دود’ را به مدت 2 روز در پایتخت کشور عزیزمان ایران داشتیم ولی تاکنون باران اسیدی گزارش نشده است.

متصدی با تاکید بر ارائه اطلاعات صحیح در خصوص هوا افزود: شرکت محیط زیست خود را ملزم کرده تا اطلاعات صحیح در اختیار شهروندان قرار دهد؛ از این رو اگر روزی شاخص آلودگی هوا یک واحد بالاتر از شرایط سالم باشد به عنوان نمونه 101 باشد ( تا واحد 100 هوا سالم است ) هوا را ناسالم اعلام می کنیم ، تمام اطلاعات دستگاه ها به صورت ساعتی اطلاع رسانی می شود، همچنین در مورد گرد و غبار نیز ساعتی اطلاع رسانی می کنیم.

تمام اطلاعات ایستگاه های پایش هوا آنلاین می شود

متصدی گفت:سازمان حفاظت محیط زیست 190 ایستگاه اندازه گیری آلودگی هوا دارد که تا 10 روز آینده اطلاعات تمام این ایستگاه ها آنلاین می شود و در اختیار افراد جامعه قرار می گیرد؛ براین اساس هرفردی در هر زمانی که بخواهد می تواند با استفاده از بستر اینترنت از اوضاع هوای محل سکونت خود مطلع شود.

وی افزود: در سطح شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران تابلوهایی وجود دارد که اطلاعات آن مربوط به سراسر شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران است و افراد نمی توانند از اوضاع محل سکونت خود مطلع شوند که با آنلاین شدن ایستگاه ها این امکان فراهم می شود.

امکان تقلب در روند معاینه فنی صفر شد

وی به بحث معاینه فنی خودروها اشاره کرد و گفت: بحث معاینه فنی خودروها موضوعی است که مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران همواره از آن در زحمت بودند، در این روند شاهد تقلب های بسیار زیاد مانند صادر کردن برگه معاینه فنی در قبال دریافت پول بودیم.

متصدی افزود: ولی کنون تمام 441 مرکز معاینه فنی به سیستم ‘سیمفا’ که تحت مدیریت وزارت کشورفعالیت می کند، متصل شده است اند و دیگر امکان وقوع هیچ تقلبی وجود ندارد چون سیمفا به سیستم شماره گذاری ناجا متصل است.

خروج 960 هزار خودروی فرسوده در دولت یازدهم

معاون محیط زیست انسانی شرکت حفاظت محیط زیست راجع به خروج خودروهای فرسوده گفت: در سال 93 مصوبه ای مبنی بر اصلاح حمل و نقل عمومی ، تعویض کاتالیست و خروج خودروهای فرسوده عمومی به تصویب رسیده بود که در سال 95 دولت دوباره مصوبه دیگری را مبنی بر برش یکساله مصوبه 93 در بحث خروج خودروهای فرسوده عمومی تصویب کرد.

وی افزود: بر این اساس در سال گذشته 40 هزار خودروی فرسوده عمومی از رده خارج شد که 15 هزار ماشین متعلق به پایتخت کشور عزیزمان ایران بود، در واقع وظیفه شهرداری را دولت انجام داد.

وی با بیان اینکه تا سال 94 بیش از 350 هزار خودروی فرسوده از رده خارج شده است بود، گفت: از سال 83 تا کنون دو میلیون و 150 هزار خودروی فرسوده از رده خارج شد که خروج 960 هزار ماشین فقط در دولت یازدهم صورت گرفت.

زیاد کردن 70 روزه هوای سالم در پایتخت کشور عزیزمان ایران

متصدی گفت: در پایتخت کشور عزیزمان ایران در سال 95 نسبت به سال 92 حدود 70 روز یعنی دو ماه هوا سالم تر بود که نتیجه فعالیت های دولت در جهت کم کردن آلودگی هوا است ، اینکه بعضی ادعا می کنند آلودگی هوا کم کردن نیافته است شاید اطلاعات را متوجه نمی شوند.

وی افزود: اطلاعات مربوط به هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران با همکاری شرکت حفاظت محیط زیست، شهرداری و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ارائه می شود ولی هنوز می شنویم که عده ای می گویند هوا آلوده است.

متصدی ادامه داد: در سال 92 تعداد روزهای ناسالم 160 روز بود در حالی که در سال 95 این عدد به 89 رسیده است.

وی اظهار کرد: بعضی مدعی می شوند که علت کم کردن روزهای ناسالم در سال 95 بارش باران و وزش باد است در حالی که در چهار سال گذشته به طور مداوم کم کردن روزهای ناسالم را داشتیم، در سال 92 ، 160 روز،سال 93، 116 ، سال 94، 111 و سال 95، 89 روز هوا ناسالم بوده است.

متصدی گفت: بعضی نیز می گویند برنامه های کم کردن آلودگی هوا فقط در پایتخت کشور عزیزمان ایران دیده شده است است در حالی که اینطور نیست و دولت برنامه را جهت تمام کشور دیده هست، به عنوان مثال با کارها صورت گرفته شیراز در سال 95 یک روز ناسالم نیز نداشت ، همچنین روزهای سالم و پاک اصفهان نسبت به سال 92 سه برابر شد.

به گفته وی جهت مقابله با آلودگی هوا در اصفهان دو نیروگاه به علت مصرف سوخت مازوت به طور همزمان پلمپ شدند.

کم کردن 30 هزار بشکه از استخراج نفت

معاون محیط زیست انسانی شرکت حفاظت محیط زیست راجع به خوزستان گفت: در سال 92 در اهواز با پدیده بسیار نادری مواجه بودیم و آنهم بروز تنگی نفس در مردم خوزستان بعد از نخستین بارش بهاری بود، البته این مسئله از سالهای 88 و 89 شروع شده است بود و میزان مراجعه به مراکزدرمانی به 28 هزار نفر نیز رسیده بود.

وی افزود: از ابتدای دولت یازدهم برنامه منسجم علمی با همکاری شرکت حفاظت محیط زیست، دانشگاه ها، وزارت نفت و صنعت شروع و در سال 95 موفق به کنترل آن شدیم ، در واقع بعد از سه سال کار تحقیقاتی علت این پدیده مشخص و مهار شد.

متصدی گفت: علت وقوع تنگی نفس گرده افشانی گیاه کنوکارپوس بود که در اهواز به فراوانی کاشته شده است است.

وی افزود: در وقت بررسی علت وقوع این حالت در مردم ، چندین عنوان مطرح و بررسی شد که یکی از آنها احتمال آلودگی ناشی از فعالیت های نفتی بود از این رو دولت موافقت کرد در منطقه آزادگان روزانه 30 هزار بشکه استخراج نفت را کم کردن دهد تا مطالعات به آخر برسد.

متصدی تاکید کرد: این توقف در حالی صورت گرفت که دولت نیاز مبرمی به تولید نفت و زیاد کردن در آمد داشت ولی جهت سلامتی مردم خوزستان با کم کردن استخراج نفت و فرآوری 30 هزار بشکه موافقت کرد که نشاندهنده توجه دولت به سلامت مردم است.

تالاب هورالعظیم کانون ریزگرد نیست

وی گفت: براساس مطالعات انجام شده است در سال 92 مشخص شده است بود که تالاب هورالعظیم یکی از کانون های گرد و غبار در خوزستان است که بر این اساس تلاش شرکت محیط زیست جهت آبگیری این تالاب شروع شد.

متصدی افزود: در سال 93 نخستین دریچه به سوی 14 هزار هکتار از تالاب هورالعظیم باز شد و با همراهی معاون وزیر نفت سال گذشته نیز حدود پنج میلیارد متر مکعب آب از کرخه به سمت تالاب رهاسازی شد.

وی با بیان اینکه اکنون 76 تا 80 درصد تالاب آبگیری شده است هست، اظهار کرد: دیگر تالاب هورالعظیم کانون ریزگرد نیست.

معاون محیط زیست انسانی سازمات حفاظت محیط زیست گفت: علت خشک شدن تالاب هورالعظیم در دولت قبلی استخراج نفت از بستر آن بود.

وی ادامه داد: اقدام دیگر جهت مقابله با گرد و غبار در خوزستان نهالکاری است که در این راستا 40 هزار هکتار از کانون های فوق بحرانی خوزستان نهالکاری می شود که بخشی انجام شده است و همچنان ادامه دارد.

متصدی گفت: اقدام بعدی جمع آوری فلرهای گازی در اهواز است که با همکاری وزارت نفت این کار در حال انجام است.

متصدی گفت: همچنین شورای عالی آب برنامه مدونی وقت بندی شده است با تخصیص اعبتارات جهت رودخانه کارون تهیه کرده که مواردی همچون آلودگی و شوری این رودخانه در آن لحاظ شده است است.

معاون محیط زیست انسانی شرکت حفاظت محیط زیست تاکید کرد: با توجه به اهمیت عنوان گرد و غبار در اهواز دولت مصوبه ای اختصاصی جهت خوزستان تصویب کرده است.

تاکنون شرکت محیط زیست مجوزی جهت انتقال آب بین حوضه ای صادر نکرده است

وی راجع به انتقال آب بین حوضه ای گفت: دستور اکید ریاست جمهوری بر انتقال آب بین حوضه ای فقط با مصرف آب شرب است و تاکنون نیز شرکت محیط زیست هیچ مجوزی جهت انتقال آب بین حوضه ای حتی جهت شرب هم داده نشده است.

متصدی افزود: در دولت قبل 170 پروژه بزرگ مانند سدسازی، انتقال آب، فعالیت های مربوط به صنایع نفت و گاز، پالایشگاه ها و پتروشیمی فاقد مجوز زیست محیطی بود که بعضی از آنها تا 100 درصد نیز پیشرفت داشته اند.

وی ادامه داد: ولی از سال 92 تاکنون هیچ پروژه ای بدون مجوز زیست محیطی شروع نشده است و حتی بعضی از پروژه های دوره قبل که پیشرفت هم داشته اند مانند سد خرسان 3، سد شفارود، انتقال آب سیزکوه ، انتقال آب بهشت آباد و انتقال آب سلقان متوقف شده است اند.

متصدی با اشاره به بعضی بیانات راجع به انتقال آب سرشاخه های کارون به زاینده رود گفت: تاکنون هیچ پروژه ای از سرشاخه های کارون با نشانه انتقال آب به زاینده رود شروع نشده است.

زباله سوزهای فاقد استاندارد پلمپ می شوند

متصدی گفت: براساس قانون مدیریت شهری، مدیریت پسماند برعهده شهرداری ها هست، شهرداری ها باید از درآمدهایی که در شهر کسب می کنند جهت مدیریت پسماند هزینه کنند.

وی افزود: امروزه در دنیا شهری که پسماندها را با هم جمع کند پذیرفته نیست چون زباله سرمایه است و با مدیریت صحیح درآمد خوبی از آن حاصل می شود در حالی که در شهری مانند پایتخت کشور عزیزمان ایران زباله ها همچنان درهم و بدون تفکیک جمع آوری می شود.

متصدی اظهار کرد: درسالهای قبل تعدادی اتاقک درسطح شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران قرار دادند که مردم باید زباله ها را تفکیک و در آن جای می دادند که در عالی ترین حالت شاید یک یا دو درصد تفکیک صورت می گرفت ، البته ادعا می شود با این روند 8 تا 9 درصد تفکیک می شود که اگر هم این رقم صحیح باشد نسبت به بعضی کشورها که تا 60 درصد تفکیک زباله دارند، بسیار ناچیز است.

وی گفت: روزانه 7 هزارتن زباله در پایتخت کشور عزیزمان ایران تولید و به کهریزک انتقال یافته می شود که بخشی به کمپوست تبدیل می شود ولی چون زباله ها تفکیک شده است نیست ممکن است این کمپوست حاوی فلزات سنگین باشد و در حالت دوم اینکه دفن می شوند.

متصدی راجع به تولید برق از پسماند گفت: استراتژی که در خصوص امحا در دنیا وجود دارد به ترتیب بازیافت، تولید به کمپوست، بیوگاز و برق هست، در واقع کشورها بر حسب نیازشان این استراتژی را رعایت می کنند؛ اگر کشوری میزان مواد تشکیل دهنده پسماندش از نوع قابل اشتعال باشد به سمت تولید برق می رود و یا اگر کشوری مواد آلی پسماندهای آن زیاد باشد به سمت تولید کمپوست می رود.

وی ادامه داد: 70 تا 80 درصد مواد تشکیل دهنده پسماندهای پایتخت کشور عزیزمان ایران مواد آلی است یعنی جهت تولید کمپوست کاربرد دارد بنابراین عالی ترین گزینش در پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از تفکیک تولید کمپوست هست، بنابراین کشوری مانند کشور عزیزمان ایران که ذخایر نفتی و گازی فراوانی دارد تولید برق از پسماند معنایی ندارد.

متصدی گفت: سوزاندن پسماند نیز جای تامل دارد، سیستم های قدیمی سوزاندن پسماند آلاینده هایی مانند ‘دی اکسین’ و ‘فوران’ در هوا منتشر می کنند ، علاوه بر این گاز فلوئر نیز تولید می کنند که جهت سلامت مضر هستند بنابراین اگرفناوری قدیمی باشد و برق تولید شود نه تنها فایده ای ندارد بلکه آلودگی نیز ایجاد می کند.

وی با اشاره به ادعای شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران مبنی بر اینکه از پسماند برق تولید می کنیم افزود: روزانه 7 هزار تن پسماند در پایتخت کشور عزیزمان ایران تولید می شود که از این میزان 200 تن آن در دستگاه زباله سوز کهریزک سوزانده و برق تولید می شود که شاید حدود 2 مگاوات باشد در حالی که روزانه در کشور 74 هزار مگاوات برق تولید می شود.

معاون محیط زیست انسانی شرکت حفاظت محیط زیست گفت: در سال 93 ، 19 راهکار کوتاه مدت جهت پسماندهای شمال کشور تدوین کردیم، استانداردهای پسماند سوزها نیز در حد استانداردهای روز اروپا و امریکا تهیه شد.

وی افزود: اگر زباله سوزی در روند فعالیت خود گازهای اکسین و فوران منتشر کنند با آنها برخورد می شود و به واحدهایی هم که هنوز به بهره برداری نرسیده اند اعلام کرده ایم که استانداردها را رعایت کنند.

متصدی گفت: یکی از وظایف شرکت حفاظت محیط زیست تعیین محل امحای پسماندهای خاص است که تاکنون 7محل را مشخص کرده که در استان های قزوین، مرکزی و اصفهان فعالیت آنها شروع شده است است.

وی اظهار کرد: امکان امحای بعضی پسماندها مانند روغن های آسکارل و سموم تاریخ مصرف گذشته در کشور وجود ندارد از این رو حدود هزار و 500 تا دو هزار تن به کشورهایی مانند فرانسه و کره صادر کردیم.

متصدی راجع به باتری های ماشین به عنوان پسماند گفت: قبلا صنایع باتری مصرفی خود را از خارج وارد می کردند ولی در سال 93 به 35 درصد کم کردن یافت.

ترانزیت پسماندهای خاص در خاک کشور ممنوع شد

متصدی گفت: کشور عزیزمان ایران عضو کنوانسیون بازل است از این رو بر این اساس از ابتدای سالجاری ترانزیت پسماندهای خاص از خاک کشور را ممنوع کرد.

رشد 120 درصدی پایش آنلاین رودخانه ها

وی با اشاره به اینکه در دولت یازدهم ایستگاه های پایش رودخانه ها یک رشد 120 درصدی داشت اظهار کرد: در کشور بیش از 190 ایستگاه پایش آلودگی رودخانه ها وجود دارد که 45 ایستگاه راه اندازی شده است بر روی رودخانه ها به صورت انلاین اطلاعات را جمع اوری می کند.

وی گفت: همچنین با همکاری ارمنستان برنامه مشخصی جهت رودخانه ارس تهیه آن انجام شد تا از ورود آلودگی به آن جلوگیری شود.

تشکیل شبکه پایش امواج

متصدی راجع به پارازیت ها گفت: قانون جهت کنترل امواج نداشتیم ولی بر اساس لایحه هوای پاک شرکت حفاظت محیط زیست، وزارت ارتباطات و انرژی اتمی مکلف به ایجاد شبکه پایش امواج اعم از رادیویی، پرتوی ، یون ساز و پارازیت ها و آلودگی صوتی شدند.

وی گفت: از سال 92 دنبال از بین بردن پارازیت ها بودیم که در این راستا نامه ای تهیه و با امضای یکسان رییس شرکت حفاظت محیط زیست و وزیر ارتباطات به مجلس ارسال شده است بود.

معاون محیط زیست انسانی شرکت حفاظت محیط زیست اظهار کرد: موسسه جهانی سرطان شناسی اعلام کرد این امواج احتمالا سرطانزا هستند از این رو ما همان احتمال را در نظر گرفتیم و به دنبال از بین بردن آن در کشور هستیم.

واژه های کلیدی: ایران | انتقال | آلودگی | تولید گاز | آلودگی هوا | هوای پایتخت | آلودگی صوتی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs